fbpx

Ostatnim elementem pracy z klientem jest finalizacja sprzedaży. Od razu postawię sprawę jasno: w tym wpisie nie pokażę żadnej cudownej techniki, która da Ci 100% skuteczność w finalizowaniu. Nie mogę tego zrobić, bo nie ma jednej magicznej formułki. W tym wpisie pokażę różne warianty technik finalizacji sprzedaży, a Ty sam pogłówkuj, która z nich będzie najlepsza dla Ciebie i Twojego produktu.

Finalizacja sprzedaży – najczęstsze błędy

Do najczęstszych błędów popełnianych przez sprzedawców na tym etapie zaliczamy:

 • bierność – sprzedawca prosi klienta, aby przemyślał temat i wrócił do niego, gdy się zdecyduje;
 • unikanie tematu – sprzedawca nie prosi klienta o podjęcie decyzji;
 • przegadywanie – sprzedawca ciągle mówi i nie pozostawia klientowi przestrzeni do zastanowienia się i podjęcia decyzji;
 • ignorowanie – sprzedawca nie zauważa sygnałów gotowości do zakupu.

Finalizacja sprzedaży – sygnały gotowości do zakupu

Kiedy klient osiągnie stan przeświadczenia o chęci posiadania oferowanego produktu, często sygnalizuje to sprzedawcy. Sygnały gotowości do zakupu to wszystko to, co klient mówi lub robi, a co wskazuje, że jest gotów kupić Twój produkt. Za sygnały gotowości do zakupu uznajemy:

 • Zadawanie pytań. Np. Ile to kosztuje?, Kiedy moglibyśmy zacząć?, Jaki jest czas gwarancji?
 • Zasięganie czyjejś opinii
 • Rozluźnienie się i bardziej przyjazne nastawienie
 • Dokładne oglądanie towaru
 • Czytanie formularza zamówienia, wzoru umowy

4 technik finalizacji sprzedaży

ZAMKNIĘCIE ALTERNATYWNE
Zamknięcie alternatywne zakłada, że unikamy stawiania klienta w sytuacji wyboru ”kupić czy nie kupić?”. Zamiast tego stawiamy go przed wyborem „opcja A lub opcja B”.
Sprzedawca: „Zamawia Pan transport na wtorek czy środę?” lub „Wybiera Pan wariant podstawowy czy rozszerzony?”

ZAMKNIĘCIE HIPOTETYCZNE
Zamknięcie hipotetyczne warto stosować, gdy klient sygnalizuje chęć odwleczenia decyzji o zakupie.
Klient: Muszę się zastanowić.
Sprzedawca: „Doskonale to rozumiem. Proszę mi jednak powiedzieć, jakie są szanse tak procentowo, że dobijemy targu w przyszłości?” lub „Doskonale to rozumiem. Proszę mi powiedzieć, do jakiego rozwiązania skłania się Pan w tej chwili?”

ZAMKNIĘCIE PRZYSZŁOŚCIOWE
W tej technice sprzedawca pokazuje klientowi kolejne kroki oraz przyszłość „po zakupie”.
Sprzedawca: „Skoro mamy już wszystko omówione, to następnym krokiem będzie złożenie zamówienia i wysyłka towaru do Pana. We wtorek będzie mieć go Pan już na stanie. Możemy działać?”

ZAMKNIĘCIE POPRZEZ BRAK NEGACJI
W tej technice sprzedawca zakłada, że klient chce kupić jego produkt i zachowuje się w taki sposób, jakby to było już uzgodnione.
Sprzedawca: „Wyślę towar jeszcze dzisiaj” lub „Wystawię zlecenie dla Pana w systemie” Jeżeli klient nie zaprzeczy, to można uznać, że zgodził się z propozycją sprzedawcy

Zostaw komentarz!

Finalizacja sprzedaży jest jak oddanie strzału na bramkę rywala w piłce nożnej. To właśnie po strzale napastnika zwykle wpada gol. Bądź niczym Lewandowski! Jestem ciekawa Twoich przemyśleń po lekturze tego artykułu – proszę zostaw swój komentarz. Zapraszam też na trening strzelecki czyli moje autorskie szkolenie z technik sprzedaży.

5 Responses

 1. Kiedyś w macu, gdy pytali “do tego frytki duże czy małe?” to kupowałem duże frytki. Dzisiaj wiem, że to zamknięcie alternatywne i nie jem już frytek 😉

  1. To akurat jest bardzo dobry przykład cross-sellingu czyli sprzedaży krzyżowej/ dodatkowej. Pytanie o frytki jest dziecinnie proste i przede wszystkim skuteczne. Dzięki niemu klient, który przychodził po burgera wychodził zwykle z burgerem i frytkami. Też nieraz dałam się na to złapać 😉

 2. Kiedyś sprzedawca z call center, który sprzedawał chyba jakieś garnki zapytał mnie “czy kurier ma być wysoki czy przystojny”. Tak mnie rozbawił, że zgodziłam się :)))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE WPISY NA MOIM BLOGU O SPRZEDAŻY:

blog o sprzedaży - jak przekonać klienta do ceny

Jak przekonać klienta do ceny?

TO ZAGADNIENIE JEST OMAWIANE W TRAKCIE SZKOLENIA “NOWOCZESNE TECHNIKI SPRZEDAŻY” Gdy rozmawiam z klientami o ich oczekiwaniach względem planowanego szkolenia, to bardzo często skupiamy się

Więcej >>
blog o sprzedaży - co to jest avatar klienta

Co to jest “avatar klienta”?

TO ZAGADNIENIE JEST OMAWIANE W TRAKCIE SZKOLENIA “MISTRZOWSKI PROSPECTING” Avatar klienta to narzędzie, które pozwala zastanowić się kim jest Twój wymarzony klient. Praca nad avatarem

Więcej >>

KONTAKT

Szkoła Profesjonalnej Sprzedaży

tel. 516 129 149

[email protected]

ADRES KORESPONDENCYJNY

Katowice 40-148

ul. Bytkowska 103D/42

NIP: 6342447339
REGON: 240432713

Właścicielem serwisu Szkoła Profesjonalnej Sprzedaży.pl – szkolenia sprzedażowe Katowice jest firma Agnieszka Śmiejka Grupa Kreatywna z siedzibą w Katowicach.

Blog o sprzedaży – wszelkie prawa zastrzeżone, zakaz kopiowania artykułów bez zgody Autora.

Polityka prywatności serwisu Szkoła Profesjonalnej Sprzedaży – szkolenia sprzedażowe online

Regulamin Serwisu Szkoła Profesjonalnej Sprzedaży – szkolenia dla handlowców online